På en skøn klitgrund på Harbo Stages Vej 30 i Søndervig finder I dette hyggelige sommerhus, der oser af klassisk sommerhusstemning. Pladsen på 58m2 er godt udnyttet, således der er plads til fire overnattende gæster. Det gør huset ideelt til den lille familie eller kæresteparret, der drømmer om at holde ferie nær både strand og byliv.
Autentisk sommerhusstemning på Harbo Stages Vej 30
Sommerhuset med kælenavnet Neptun oser af klassisk sommerhusstemning, hvor tidsløse sommerhuselementer som panelbeklædte vægge, bløde kurvemøbler og en slående udsigt over klit- og hedelandskabet. Huset er desuden nydeligt indrettet med antikke møbler og forskellige portrætter og malerier, og charme og personlighed er på alle måder to absolutte nøgleord for indretningen på Harbo Stages Vej 30.
Opholdstuen med åben forbindelse til køkkenet fungerer som husets hjerte og vil uden tvivl blive jeres omdrejningspunkt og mødested. Her kan I tilberede jeres måltider, hygge med spil og film i de sene aftentimer eller læse en god bog. Her er mange store vinduer, der både sørger for et godt lysindfald, men også lukker den omkringliggende natur helt indenfor. Huset råder over to værelser – et værelse med dobbeltseng og et med to enkeltsenge. Herudover er der et mindre badeværelse med bruseniche og flisegulv.
Sommerhus beliggende på klitgrund kun 350 meter fra Vesterhavet
Sommerhuset er højt beliggende på en kuperet klitgrund blot få minutters gang fra Vesterhavet. Den forhøjede beliggenhed er med til at give huset det mere privatliv, som man jo ønsker på en ferie. Fra husets terrasse – der er delvist overdækket – kan I nyde den friske luft fra havet og den fine udsigt ud over græsser og marehalm.
I løbet af få minutter kan I tilbagelægge afstanden mellem sommerhuset og Vesterhavet, der ligger blot 350 meter væk. Vesterhavet er altid et besøg værd – uanset hvilken tid på året, I gæster huset. For hver årstids byder på sin særlige charme.
Tæt på Søndervig Centrum og indkøbsmuligheder
Det føles næsten som om, at alt er inden for rækkevidde, når man opholder sig i sommerhuset på Nordsøvej. Ikke alene er Vesterhavet kun 350 meter væk, men I har også kun 700 meter til shopppingmuligheder, gode spisesteder og spændende ferieaktiviteter i centrum af badebyen Søndervig. Bedre bliver det vel ikke?
Det siger vores gæster om sommerhuset iW1261
Vi var 2 børn og 2 voksne. Hvis forventningerne er et lille, autentisk sommerhus hvor meget af tiden bruges udendørs så er det et helt perfekt sommerhus – særligt til prisen. Beliggenheden er super god ift. strand og Søndervig by.
Ein handelt sich um ein relativ kleines, aber sehr schön und funktionell eingerichtetes Ferienhaus in einer wunderschönen Umgebung. Für 2 Personen ist es ideal, für 4 Personen wahrscheinlich zu klein und eng.
Das Bad sollte eine Fußbodenheizung bekommen, so ist es häufig zu kalt darin. Ein großer Pluspunkt ist die Wärmepumpe, mit der man den Hauptraum gut und umweltfreundlich heizen kann.
Alles in Allem ist es ein schönes Ferienhaus.
Kleines, vor allem das Bad, aber ausreichendes und gemütliches Ferienhaus. Es ist alles vorhanden, was benötigt wird.
Køkken:
Køleskab m. frostboks, Microbølgeovn, Opvaskemaskine.
Stue:
Fladskærms-tv, danske og tyske kanaler, DVD, radio.
Bad:
1 Badeværelse.
Sovepladser:
1 Dobbeltseng, 2 Enkeltsenge
Øvrige:
Fiberbredbånd, Vaskemaskine, klinker i stue, Varmepumpe, afskærmet terrasse, Overdækket terrasse, Åben terrasse, Havemøbler, Liggestole, Grill.
Henter data...
Værd at vide om Søndervig
Søndervig er et af de mest populære feriedestinationer i Danmark, og det er ikke uden grund. Sommerhuse i Søndervig ligger kun et stenkast fra Vesterhavet i en livlig ferieby med masser af attraktioner og aktiviteter. Stranden i Søndervig er kåret til en af Danmarks bedste badestrande, og om sommeren er der livreddere til stede på stranden. Søndervig ligger i køreafstand til købstaden Ringkøbing og til fiskeribyen Hvide Sande, som begge er en udflugt værd.
Beliggenhed og landskab: Søndervig ligger ved Vesterhavet, og området er derfor præget af strand, klitter og hede. Ringkøbing Fjord ligger også blot et stenkast fra Søndervig, og på ti minutter i bil kan du komme til Vest Stadil Fjord, som er en af de største fuglerastepladser i Danmark.
Indkøb og shopping: Der ligger et stort supermarked i Søndervig, hvor du kan foretage dine daglige indkøb, ligesom du finder en række specialbutikker i byen. Du kan også tage på shopping i den gamle og hyggelige købstad Ringkøbing, som ligger et kvarters kørsel fra Søndervig.
Oplevelse og udflugtsmål:
- Søndervig Strand
- Sandskulpturfestivalen
- Houvig Fæstningen
- Røjklit Havn
- Vest Stadil Fjord
- Naturkraft Ringkøbing
- Lyngvig Fyr
- Lyngvig Havn
- Hvide Sande Bryghus (ca. 15 kilometer)
- Ringkøbing
Muligheder for at være aktiv: Vandreture, cykelture, badning, segway-kørsel, drageflyvning og ravsøgning.
Hundeskove i nærheden: De nærmeste hundeskove er hundeskoven i Femhøjsande Plantage og Husby Hundeskov. Femhøjsande Plantage ligger et par kilometer øst for Ringkøbing, cirka et kvarters kørsel fra Søndervig. Husby Hundeskov, som er en fuldt indhegnet hundeskov, ligger cirka 20 minutters kørsel fra Søndervig.
2.268
2.978
4.268