Fint og hyggeligt sommerhus med brændeovn på Lodbjerg hede

3
icon
icon
icon

Rævekrogen 5, Lodbjerg Hede

- Sommerhusnr.: K6774
5 pers.
Antal personer
2500 m.
Nærmeste strand
2400 m.
Nærmeste indkøb
Max 2
Hund tilladt
Opvaskemaskine
Vaskemaskine
Fibernet
Gratis fiberbredbånd
Ikke-ryger hus
Ladning
Opladning af elbil (medbring selv kabel/adapter)
Grøn strøm

Her på Rævekrogen 5 finder I dette skønne sommerhus. Det er beliggende på Lodbjerg Hede og byder på en velfungerende og pæn indretning. I vil opleve, at I har alt ved hånden for at kunne få en afslappende ferie med familie eller venner. Sommerhuset udstråler charme og funktionalitet og har plads til 5 personer og op til 2 husdyr, hvilket gør, at huset passer til både familieferier og små grupper af venner.

Charmerende sommerhus på Rævekrogen 5 med moderne faciliteter

I vil straks føle jer hjemme i det hyggelige og velindrettede sommerhus på Rævekrogen 5, som råder over 58 veludnyttede kvadratmeter. Her er 3 gode soverum, hvor det første er med en dobbeltseng, det andet med en udfoldelig sovesofa, og det sidste med en køjeseng.

I det hyggelige køkken-alrum finder I brændeovnen og en moderne luft-til-luft-varmepumpe, der sørger for en behagelig temperatur uanset årstiden. I vil også finde en opvaskemaskine og en vaskemaskine, der letter de daglige huslige pligter, så I kan fokusere på at nyde jeres ophold.

Sommerhuset er desuden udstyret med stabilt og hurtigt fibernet, så I kan følge med i, hvad der sker på de sociale medier. Det har også et fladskærms-tv, så I kan holde en hyggelig filmaften, mens I er på ferie. Hvis I ønsker at skrue yderligere op for hyggen, kan I tænde op i brændeovnen, der hurtigt skaber en varm og hyggelig atmosfære.

Gode udearealer til både voksne og børn

Her på Rævekrogen 5 har I nogle indbydende udearealer, som gør huset endnu mere attraktivt. På den 2000 m² store grund er der masser af plads til udendørs aktiviteter. I vil finde en trampolin, en gynge og en sandkasse, der kan underholde børnene i timevis. Plænegrunden indbyder også til masser af leg, hvor det kun er fantasien, der sætter grænserne.

For de voksne og større børn er der både en grill og havemøbler tilgængelige på de forskellige terrasser. Mod øst befinder den afskærmede terrasse sig, og her er det oplagt at nyde formiddagssolen. Den overdækkede terrasse vender mod sydvest, så her er det ideelt at nyde aftensmaden, da I her har masser af læ og gode havemøbler. Hvis I ankommer til huset i elbil, kan I også lade den op ved huset – I skal blot huske at medbringe jeres egne kabler.

Dejlig beliggenhed tæt på Søndervig

Sommerhus i Lodbjerg Hede kan prale af en fantastisk beliggenhed, kun 2500 meter fra det betagende Vesterhav. Her kan I nyde solrige dage på stranden eller lange gåture langs vandkanten. Med kun 2400 meter til Søndervig, har I ligeledes heller ikke langt til indkøb eller restaurantbesøg, hvilket er med til at gøre jeres ophold både komfortabelt og bekvemt.



Soverum:3
Bolig-/Grundareal:58 / 2.000
Byggeår:1984

Køkken:

Køleskab, fryser (40 L), Microbølgeovn, Opvaskemaskine.

Stue:

Brændeovn, Fladskærms-tv, danske og tyske kanaler.

Bad:

1 Badeværelse.

Sovepladser:

2 Dobbeltsenge, 1 Etageseng, 2 Dobbelt Sovesofaer

Øvrige:

Fiberbredbånd, Vaskemaskine, trælaminat i soveværelse, Varmepumpe, afskærmet terrasse, Overdækket terrasse, Havemøbler, Liggestole, Gasgrill, sandkasse, gynge, redskabsrum, Ladestik til el-bil.

Henter data...

Værd at vide om Lodberg Hede

Lodberg Hede ligger i et smørhul mellem Vesterhavet, Ringkøbing Fjord og Stadil Fjord. Vores sommerhuse i Lodbjerg Hede ligger i fredelige omgivelser, et par kilometer fra den livlige badeby Søndervig. Der er flere muligheder, hvis du vil til havet, når du holder ferie på Lodberg Hede. Du kan enten tage til Houvig Strand, som ligger tættest på, eller til Søndervig Strand, hvor livreddertårnene er bemandede i sommermånederne. Du bor desuden i køreafstand til den hyggelige gamle købstad Ringkøbing.

Beliggenhed og landskab: Landskabet på Lodbjerg Hede er præget af hede og skov. De fleste feriehuse i området er omkranset af fyrtræer og ligger på kuperede og lyngbeklædte grunde.

Indkøb og shopping: Det nærmeste større supermarked ligger i Søndervig, blot et par kilometer fra
Lodberg Hede. Her finder du også en lang række specialbutikker, spisesteder og iscaféer. Alternativt kan du tage til Ringkøbing, som har en særdeles charmerende midtby med en lang række butikker af forskellig slags.

Oplevelse og udflugtsmål:

Muligheder for at være aktiv: Vandreture, cykelture, badning, lystfiskeri, fuglekiggeri og ravsøgning.

Hundeskove i nærheden: De nærmeste hundeskove ligger i Femhøjsande Plantage (øst for Ringkøbing) og i Husby. Det tager cirka 15 minutter i bil at køre til Femhøjsande Plantage og cirka 20 minutter i bil at køre til hundeskoven i Husby, som er en fuldt indhegnet hundeskov.

Se priser
Persondata- og cookiepolitik
Søger...