Er I på udkig efter et moderne og lækkert feriehus med pool ud udespa? Så er det topmoderne feriehus på Hvidbjergvej 59 i Søndervig, et rigtig godt valg for jer. Her er alt hvad hjertet begærer, for at I kan holde en dejlige ferie sammen. Her er der plads til op til 10 glade feriegæster og jeres 2 hunde.
* Ankommer I, i el-bil, har i mulighed for at lade direkte ved feriehuset. I skal blot huske at medbringe jeres eget ladekabel.
Rummeligt feriehus med pool, svømmetræner og billardbord
Dette feriehus råder over hele 180 velindrettet kvadratmeter, hvor der er rigtig god plads til hele familien eller vennerne. Feriehuset er super veludstyret og elegant indrettet, og fordi det er opført i 2025, så fremstår det naturligvis superfint og lækkert. Feriehuset er opført efter moderne standarder, og I vil derfor opleve et lyst og lækkert hus, hvor der er et fantastisk lysindfald og højt til loftet, og ikke mindst er alle husets rum med gulvvarme, der bliver opvarmet af en luft-til-vand varmepumpe, der sikrer en mere energivenlig opvarmning af hele huset.
Når natten begynder at nærme sig, kan I fordele jer på 5 gode og rummelige soveværelser, der hver råder over en dobbeltseng og gulvvarme, så her skal ingen bekymre sig om kolde tæer om morgenen. Feriehuset råder også over hele 3 badeværelse, så I ikke skal bekymre jer om alt for lange køer om morgenen.
Feriehus med poolrum og aktivitetsrum
Når der rigtig skal hygges og børn og barnlige sjæle vil have det sjovt, kan I hoppe i badetøjet, og tage en tur i poolen. I den dejlige pool er der installeret en svømmetræner, så her kan I bruge en masse energi.
Er I mere til en omgang billard, er det også muligt, da der i aktivitetsrummet står et billardbord klar til en masse spil og hygge. Her er også en plade til billardbordet, så det også kan fungere som et bordtennisbord. Der er derfor mange muligheder for at udfordre hinanden og dyste i forskellige spil.
Gode terrasser, udespa og fantastisk beliggenhed på Hvidbjergvej 59
Rundt om feriehuset finder I en dejlig stor terrasse, med gode havemøbler og solsenge. Her er det oplagt at bruge en masse tid på de varmere sommerdage, og bare nyde i har ferie. Om aftenen når mørket falder på, kan det helt klart anbefales at gøre brug af udespaen, for at blive varmet godt igennem i det varme og dejlige vand. På terrassen finder I også en dejlig udesauna, der virkelig kan varme jer igennem og få jer til at svede.
Udenfor er der også tænkt på børnene, da de har mulighed for at benytte sig af feriehusets gyngestativ og trampolin, der med sikkerhed vil kunne stå for mange timers sjov og leg.
Beliggenheden er helt perfekt på Hvidbjergvej 59, fordi at I fra ferieadressen kun har 800 meter til en dejlig og kilometerlang strand. Når I kommer tilbage til feriehuset fra stranden, kan I benytte udebruseren der kun er tilgængelig fra april til november, til at vaske det værste sand af kroppen.
Med kun 1000 meter ind til nærmeste indkøbsmulighed i Søndervig, er feriehuset helt perfekt placeret.
Køkken:
Køleskab, fryser (80 L), Microbølgeovn, Opvaskemaskine.
Stue:
Fladskærms-tv, Parabol (danske og tyske kanaler).
Bad:
3 badeværelser (Gulvvarme).
Sovepladser:
4 Dobbeltsenge, Soveplads Hems
Øvrige:
Fiberbredbånd, Vaskemaskine, Tørretumbler, Billard, Bordtennis, trælaminat med gulvarme i stue, trælaminat med gulvarme i soveværelse, Varmepumpe, lukket terrasse, Overdækket terrasse, Havemøbler, Liggestole, Gasgrill, sandkasse, gynge, Ladestik til el-bil, Udespa, Udebruser.
Henter data...
Værd at vide om Søndervig
Søndervig er et af de mest populære feriedestinationer i Danmark, og det er ikke uden grund. Sommerhuse i Søndervig ligger kun et stenkast fra Vesterhavet i en livlig ferieby med masser af attraktioner og aktiviteter. Stranden i Søndervig er kåret til en af Danmarks bedste badestrande, og om sommeren er der livreddere til stede på stranden. Søndervig ligger i køreafstand til købstaden Ringkøbing og til fiskeribyen Hvide Sande, som begge er en udflugt værd.
Beliggenhed og landskab: Søndervig ligger ved Vesterhavet, og området er derfor præget af strand, klitter og hede. Ringkøbing Fjord ligger også blot et stenkast fra Søndervig, og på ti minutter i bil kan du komme til Vest Stadil Fjord, som er en af de største fuglerastepladser i Danmark.
Indkøb og shopping: Der ligger et stort supermarked i Søndervig, hvor du kan foretage dine daglige indkøb, ligesom du finder en række specialbutikker i byen. Du kan også tage på shopping i den gamle og hyggelige købstad Ringkøbing, som ligger et kvarters kørsel fra Søndervig.
Oplevelse og udflugtsmål:
- Søndervig Strand
- Sandskulpturfestivalen
- Houvig Fæstningen
- Røjklit Havn
- Vest Stadil Fjord
- Naturkraft Ringkøbing
- Lyngvig Fyr
- Lyngvig Havn
- Hvide Sande Bryghus (ca. 15 kilometer)
- Ringkøbing
Muligheder for at være aktiv: Vandreture, cykelture, badning, segway-kørsel, drageflyvning og ravsøgning.
Hundeskove i nærheden: De nærmeste hundeskove er hundeskoven i Femhøjsande Plantage og Husby Hundeskov. Femhøjsande Plantage ligger et par kilometer øst for Ringkøbing, cirka et kvarters kørsel fra Søndervig. Husby Hundeskov, som er en fuldt indhegnet hundeskov, ligger cirka 20 minutters kørsel fra Søndervig.
19.728
17.478
15.228