Dette dejlige sommerhus på Hans Hansensvej 58 i Houstrup har plads til 5 personer, og hunden er også velkommen. Her kommer I til at holde ferie i et hyggeligt indrettet sommerhus, der emmer af afslapning og feriehygge ved brændeovnen. Udendørs har feriehuset en fantastisk sydvendt terrasse med god mulighed for sol det meste af dagen.
Hyggeligt indrettet sommerhus med brændeovn og gulvvarme
Sommerhuset er lyst og hyggeligt indrettet, og det er perfekt til hygge og socialt samvær med familien. Feriehuset har kombineret stue, køkken og spisestue, så hele familien kan være med, når der laves mad, ses film eller spilles brætspil foran brændeovnen. Når børnene skal have fred til at lege, kan de kravle op på sommerhusets hyggelige hems, hvor der er god plads til dem at lege på.
Som vi alle ved, kan det danske vejr være omskifteligt, og skulle vestenvinden kradse, har huset 100/100 Fibernet, så der kan streames film og serier under dynen foran brændeovnen. Feriehusets badeværelse er desuden udstyret med gulvvarme, så der altid er en behagelig temperatur.
Hans Hansensvej 58 – dejlig grund i private omgivelser
Feriehuset er beliggende på en 1.400 kvadratmeter stor grund. Den dejlige grund er omkranset af træer og sørger for, at I har privatliv i ferieafslapningen. Sommerhusets store græsplæne er perfekt til leg med hunden og boldspil med børnene.
Når benene skal op, kan I slappe af på husets sydvendte terrasse, hvor der er god mulighed for sol det meste af dagen. Her kan I finde havemøbler og liggestole frem og nyde et glas vin i eftermiddagssolen eller en god kop kaffe om morgenen. Terrassen er også afskærmet, så I kan krybe i skjul for vestenvinden.
Huset har også en shelter, så I kan sove udenfor på de lune sommeraftener eller bare hygge jer komme i rigtig hulestemning.
Nyd jeres ferie i det naturskønne Houstrup
Når I holder ferie i Houstrup, er I aldrig langt fra den fantastiske vestjyske natur. I er altid få kilometer fra Vesterhavet med de brede strande og kølige vand, der inviterer til en skøn sommerdukkert. Blåbjerg Klitplantage er også et skønt sted til en gåtur med hele familien.
Det nærmeste større supermarked er at finde i Nr. Nebel, hvor I ligeledes kan besøge byens hyggelige specialbutikker. Fiskeribyen Hvide Sande ligger ikke langt væk og kan nås på blot en halv time i bil. Her kan I opleve den hyggelige havnestemning og besøge nogle af byens skønne restauranter og caféer.
Det siger vores gæster om sommerhuset 30215
Ehrlich!…Es war wirklich super! Ich war mit meinem Sohn dort. Wir haben uns sofort wohl gefühlt. Das Wohnzimmer mit der hohen Decke und dem Kaminofen, den wir fast jeden Abend genutzt haben, war wirklich sehr gemütlich. Die Couch und der Schaukelstuhl sind sehr bequem. Da wir mit dem Wetter auch sehr viel Glück hatten, konnten wir immer draußen auf der neuen Terrasse essen und haben den Essbereich im Haus garnicht benötigt. Die Terrassenmöbel sind hochwertig. Und es sind viele Sitzmöglichkeiten vorhanden. Je nach Stand der Sonne konnte man sich überall niederlassen, wie es einem gefällt. Auch Liegen stehen zur Verfügung.
In der Küche ist ausreichend Geschirr vorhanden. Sogar ein Pürierstab und ein Handrührgerät! Toll ist auch der Geschirrspüler und das der Kühlschrank ein Eisfach hat. Die Klöntür in der Küche ist auch prima, so kommt beim Kochen gleich frische Luft mit hinein. Die Schlafzimmer sind von der Größe ausreichend und haben alle einen Einbauschrank. Die Fenster lassen sich gut abdunkeln.
Vor allem aber haben wir die Ruhe sehr genossen. Das hatten wir so garnicht erwartet, bei so vielen Ferienhäusern und die Hauptsraße ist nur ca. 100m entfernt aber nicht so stark befahren.
Wir waren mit dem Haus zufrieden es war alles vorhanden was man braucht. Für Leute mit Kindern wäre sicher eine Waschmaschine schön.Das Bad war etwas klein ,aber für 8 Tage geht es Die
Sehr gut ausgestattetes Haus, sehr viel Hygge! Gute Zimmeraufteilung, toller Wohn-,Koch- und Essbereich!
Køkken:
Køleskab m. frostboks, Microbølgeovn, Opvaskemaskine.
Stue:
Brændeovn, Fladskærms-tv, Parabol (tyske kanaler), DVD.
Bad:
1 Badeværelse (Gulvvarme).
Sovepladser:
1 Dobbeltseng, 3 Enkeltsenge, Soveplads Hems
Øvrige:
Fiberbredbånd, trælaminat i stue, Trægulv Tæppe i soveværelse, Varmepumpe, afskærmet terrasse, Åben terrasse, Havemøbler, Liggestole, Grill.
Henter data...
Værd at vide om Houstrup
Med Blåbjerg Klitplantage som nærmeste nabo ligger vores Sommerhuse i Houstrup i naturskønne omgivelser på den jyske vestkyst, få kilometer fra Vesterhavet. Der er masser af muligheder for at holde en både aktiv og afslappende ferie i Houstrup, og du bor i køreafstand til flere spændende udflugtsmål. Du har fx kun en halv times kørsel til den hyggelige fiskeriby Hvide Sande, som er kendt for sine charmerende havnemiljøer, og tilsvarende til Skjern Å, hvor der er gode muligheder for at få en laks på krogen.
Beliggenhed og landskab: Houstrup ligger tre kilometer fra Vesterhavet og fem-ti kilometer fra Ringkøbing Fjord. Blåbjerg Klitplantage grænser op til Houstrup. Her kan du få en skøn naturoplevelse, og der er masser af vandre- og cykelstier i plantagen.
Indkøb og shopping: Den nærmeste handelsby er Nr. Nebel, som ligger fire kilometer fra Houstrup. Her finder du både et stort supermarked og en lang række specialbutikker.
Oplevelse og udflugtsmål:
- Blåbjerg Klitplantage
- Skinnecykling mellem Nr. Nebel og Nymindegab
- Tipperne (ca. 12 kilometer)
- Bork Havn (ca. 15 kilometer)
- Filsø (ca. 15 kilometer)
- Skjern Å (ca. 30 kilometer)
Muligheder for at være aktiv: Vandreture, cykelture, badning og lystfiskeri.
Hundeskove i nærheden: Der ligger en hundeskov i Blåbjerg Klitplantage ved Nymindegab, få kilometer fra Houstrup. Plantagen er indhegnet.
2.148
2.148
2.858