Book to uger i lavsæsonen og spar 25%.
Skal jeres ferie afholdes i private, rolige og hyggelige omgivelser nær vandet? Så bør I tage et grundigt kig på sommerhuset beliggende på Lærkedalen 12 i Houvig, som er placeret i bunden af en vej. Sommerhuset rummer alt det, der gør en ferie dejlig og afslappende. Her får I både spabad, sauna, brændeovn og hyggelig indretning. Og det bedste af det hele er, at det 6-personers sommerhus kun ligger 500 meter fra Vesterhavet. Og jeres hund? Den er også velkommen.
Velindrettet sommerhus på Lærkedalen 12 med gode personlige detaljer
Der er noget ganske idyllisk over et sommerhus med stråtag. Det bidrager til den hyggelige stemning på allerbedste manér. Sommerhusets indre lever fuldt op til dette. For indenfor hersker en skøn stemning hele vejen, der rimer på afslapning og ferie. Sommerhuset strækker sig over 120 veludnyttede kvadratmeter, så her er masser af plads til 6 feriegæster. Den gode plads i huset vil i allerede mærke i entréen, hvor der er dejligt rummeligt og godt med plads til jeres overtøj og fodtøj.
Stue, køkken og spisekrog flyder sammen i ét stort opholdsrum, der uden tvivl vil blive epicenteret på jeres ferie. Her kombineres rå murstensvægge med lyse paneler, hvilket giver huset sin helt egen karakter og personlighed. Herfra kan i nyde udsigten mod øst, og lade møblerne give jer en velfortjent og afslappende ferie. Stuen er nemlig hyggelig indrettet med gode møbler, en skøn flydersofa, TV, og brændeovn, mens I i køkkenet finder blandt andet opvaskemaskine og mikroovn.
Det er intet bedre end at komme helt ned i gear, når man holder ferie, og dette kan i her på Lærkedalen 12. Her er nemlig både et lækkert spabad og en skøn sauna til rådighed. Sidstnævnte er især skønt, efter en lang dag ved Vesterhavet.
Naturgrund med flere terrassekroge
Fra stuen har I direkte udgang til en skøn terrasse, som byder på ro og fred. Sommerhuset ligger nemlig for enden af en rolig stikvej, så her er intet traffik overhovedet. Desuden er der hele 3 terrasseområder i henholdsvis øst, syd og vest. I har derfor rig mulighed for at finde en hyggelig krog at slå jer ned i, hvad enten I er på jagt efter sol, læ eller skygge. Bag huset finder I en højtliggende hyggekrog, der er godt afskærmet af en klit.
Sommerhus nær vand – kun 500 meter til Vesterhavet
En velfortjent ferie i det vestjyske indbefatter selvsagt en – eller flere – ture til Vesterhavet. Her er I også heldig stillet i forhold til beliggenheden. For i løbet af få minutter kan I tilbagelægge afstanden til Vesterhavet til fods. Faktisk er der kun 500 meter til de lokkende, blå bølger. I sommerhalvåret har bageren ved klitvejen åbent, hvilket betyder at I på 5 minutter kan hente morgenmad
Hvis I godt kunne tænke jer at opleve Søndervig, er det ikke længere væk end 2500 meter. og samtidigt tæt på mange aktiviteter, såsom: Golf, fiskesø, Lalandia, indkøb, mad, tøj og hyggelige butikker, plus forskellige restauranter
Det siger vores gæster om sommerhuset JW1302
Dieses Haus ist super. Wir waren schon ein paar Mal in diesem Haus. Wir haben uns sehr wohl gefühlt. Es ist sehr gut ausgestattet. Sehr ruhig. In zehn Minuten ist man am Strand.
Ein sehr schönes, komplett und sinnvoll eingerichtet und ausgerüstet.
Sehr bequeme Betten, Sofa und Sessel inkl.guter Leselampen.
Dieses Ferienhaus ist einfach perfekt für eine Familie. Alles gut geschützt zu den Nachbarn. Geräumige Zimmer, Nähe zum Strand und nach Sondervig zum Einkaufen. Es ist alles in der Küche vorhanden was man braucht. Wir haben uns sehr wohl gefühlt.
Køkken:
Køleskab, fryser (56 L), Microbølgeovn, Opvaskemaskine.
Stue:
Brændeovn, Fladskærms-tv, Parabol (danske og tyske kanaler), DVD.
Bad:
Tømmespa, 2 badeværelser (Gulvvarme).
Sovepladser:
2 Dobbeltsenge, 2 Enkeltsenge
Øvrige:
Fiberbredbånd, sauna, Vaskemaskine, Tørretumbler, Barneseng, Barnestol, Tæppe i soveværelse, Varmepumpe, afskærmet terrasse, Åben terrasse, Havemøbler, Liggestole, Gasgrill, gynge, redskabsrum, Ladestik til el-bil, Chromecast.
Henter data...
Værd at vide om Houvig
Houvig er et hyggeligt ferieområde, som ligger ved Vesterhavet. Sommerhuse i Houvig ligger i naturskønne omgivelser, blot ti minutters kørsel fra den populære og livlige ferieby Søndervig. En særlig oplevelse i Houvig er Houvig Fæstningen, hvor du kan få et indtryk af de store bunkeranlæg, der blev opført på vestkysten under Anden Verdenskrig. Houvig ligger desuden tæt på Vest Stadil Fjord, som
er en af de vigtigste og mest imponerende fuglerastepladser i Danmark.
Beliggenhed og landskab: Houvig ligger i et naturskønt område, som er præget af dets placering på den jyske vestkyst med strand, klitter og hede områder som de særlige kendetegn.
Indkøb og shopping: Du kan tage turen til Søndervig, hvor du finder et stort supermarked og en lang række specialbutikker, spisesteder og iscaféer.
Oplevelse og udflugtsmål:
- Houvig Fæstningen
- Vest Stadil Fjord
- Røjklit Havn
- Sandskulpturfestivalen
- Kaj Munks Præstegård (ca. 12 kilometer)
- Lyngvig Fyr (ca. 15 kilometer)
- Naturkraft Ringkøbing
Muligheder for at være aktiv: Vandreture, cykelture, badning, fuglekiggeri, drageflyvning og ravsøgning.
Hundeskove i nærheden: Den nærmeste hundeskov ligger i Husby, cirka et kvarters kørsel fra Houvig.
4.488
4.488
8.418