Dette sommerhus, der er renoveret i 2023, ligger på en idyllisk klitgrund på Holmsland Klit. Den let forhøjede beliggenhed giver dig en vidunderlig udsigt over det omkringliggende landskab, og der er cirka lige langt (500 meter) til både Vesterhavet og Ringkøbing Fjord. Op til 5 personer kan have en afslappende ferie her, omgivet af Vestkystens natur.
Lys og venlig indretning
Du vil straks føle dig hjemme, når du træder ind i sommerhuset på Havvej 30. Den rummelige opholdsstue med det skønne lysindfald har brændeovn og panoramaudsigt, så du kan følge horisonten over klitterne i det betagende landskab. Her er hyggeligt i både dag- og aftentimerne, om du sidder med en god bog og en kop te, eller I spiller Besserwisser med baggrundslyd af den knitrende ild i brændeovnen.
I køkkenet er alt, hvad I behøver for at forkæle hinanden med lækre måltider. Lystfiskerne vil sætte pris på den separate fryser på 60 L, der nok kan rumme en fisk eller to, hvis I har held med fiskestangen.
Fra badeværelset med gulvvarme er der indgang til sauna, hvor I kan blive rigtig godt muskelafslappede efter en oplevelsesrig feriedag. De 2 soveværelser har dobbeltsenge, og i det tredje er der et par køjesenge, så der er god plads til de unge også.
I skal ikke undvære moderne bekvemmeligheder som opvaskemaskine, vaskemaskine og en energibesparende varmepumpe under jeres ferie i sommerhuset.
Smuk beliggenhed med en fantastisk udsigt over klitterne
På den vestvendte terrasse kan I slappe af og nyde den friske havluft i de komfortable havemøbler. Der er både en overdækket og en afskærmet del af terrassen, så her er godt at være – også til at nyde måltider udendørs. Tænd for eksempel op i grillen og slut dagen af med en lækker grillaften sammen, imens solen går ned bag klitterne.
Ferie i Skodbjerge
På Holmsland Klits landtange er I altid i nærheden af vandet. Kun en kort gåtur gennem klitterne adskiller jer fra den kilometerlange sandstrand og Vesterhavet. Her kan I bygge sandslotte, gå lange ture og tage en dukkert. En endnu kortere tur er der til Ringkøbing Fjord, hvor der hele vejen rundt er vandsportsmuligheder og et rigt dyre- og fugleliv.
I kan også besøge havnebyen Hvide Sande. Nyd en lækker fiskeret eller en kølig softice, mens I ser på sælerne i havnebassinet. Den specielle atmosfære i denne by er altid en oplevelse, og her kan I besøge butikker, caféer og restauranter – hvis I ikke hellere vil købe frisk fisk med hjem fra de mange røgerier.
Det siger vores gæster om sommerhuset C3055
Ein wunderschönes, gemütliches Haus mit einem tollen Blick auf die Dünen und den Himmel und einer schönen Terrasse, die bei gutem Wetter genutzt werden kann. Das Haus ist mit allem ausgestattet, was man brauchen könnte. Es ist praktikabel und sehr liebevoll eingerichtet. Einzig das Bad ist etwas in die Jahre gekommen, aber auch hier alles funktional. Das Haus lädt ein zum Entspannen und Genießen.
Ein gemütliches und alleinstehendes Haus mit großer Fensterfront für einen tollen Ausblick vom Sofa auf die Dünen. Perfekt für Kamin- und Saunabende. Die Küche ist sehr gut eingerichtet, so dass Einem an nichts fehlt.
Panoramahaus mit wunderschönem Ausblick in erhöhter Lage in ruhiger Umgebung. Gut ausgestattet und sehr gemütlich. Wir haben uns sehr gut erholt.
Von uns gemeldete Mängel wurden innerhalb von 30 Minuten vom Serviceteam bearbeitet (inkl. Handwerker vor Ort).
Super Service durch die ESMARK-Mitarbeiter 🙂
Køkken:
Køleskab, fryser (60 L), Microbølgeovn, Opvaskemaskine.
Stue:
Brændeovn, Fladskærms-tv, tyske kanaler.
Bad:
1 Badeværelse (Gulvvarme).
Sovepladser:
2 Dobbeltsenge, 1 Etageseng
Øvrige:
Gratis trådløs internet, sauna, Vaskemaskine, stengulv i stue, Tæppe i soveværelse, Varmepumpe, afskærmet terrasse, Overdækket terrasse, Åben terrasse, Havemøbler, Liggestole, Gasgrill, redskabsrum.
Henter data...
Værd at vide om Skodbjerge
Skodbjerge er et ideelt sted at holde ferie, hvis du vil holde den i rolige og naturskønne omgivelser ved Vesterhavet og Ringkøbing Fjord. Stranden ved Skodbjerge er meget bred og indbyder til badning om sommeren og til lange gåture i vinterhalvåret. Sommerhuse i Skodbjerge ligger et kvarters kørsel syd for Hvide Sande, som er en charmerende fiskeriby med havnemiljøer på både havsiden og fjordsiden. Du bor også tæt på Tipperne, som er et af de mest imponerende fuglereservater i Danmark.
Beliggenhed og landskab: Landskabet i Skodbjerge er præget af beliggenheden mellem hav og fjord med strande, klitter og hedeområder. Der er et rigt dyreliv i Skodbjerge. Du kan blandt andet være heldig at se råvildt, harer og ræve.
Indkøb og shopping: Skodbjerge ligger et kvarters kørsel fra Hvide Sande, hvor du finder flere store supermarkeder og en lang række specialbutikker. Der er desuden en købmand i Bjerregård, som ligger ti minutters kørsel syd for Skodbjerge.
Oplevelse og udflugtsmål:
- Vinterleje Havn
- Abelines Gård
- Lyngvig Fyr (ca. 17 kilometer)
- Blåbjerg Klitplantage (ca. 18 kilometer)
- Fuglereservatet Tipperne (ca. 20 kilometer)
- Skjern Å (ca. 42 kilometer)
Muligheder for at være aktiv: Vandreture, cykelture, badning, vandsport, lystfiskeri, fuglekiggeri og ravsøgning.
Hundeskove i nærheden: Den nærmeste hundeskov ligger ved Nymindegab i Blåbjerg Klitplantage. Det tager cirka et kvarter i bil at komme til hundeskoven fra Skodbjerge.