Book to uger i lavsæsonen og spar 25%.
Swimmingpool, spa og brændeovn er nogle af faciliteterne i dette feriehus på 175 m2. Her er plads til 8 personer, ideelt til den større familie eller venner, og der er masser af muligheder, børnene kan udforske. Hunden er også velkommen, og el-bilen kan oplades direkte i indkørslen. (medbring eget type 2 kabel)
Hyggelig opholdsstue med brændeovn og tilstødende poolområde
På Søren Lassens Vænge 19 kan I alle tilbringe mange glade ferietimer sammen i den store stue. Det åbne køkkenområde ligger lige ved siden af spisepladsen, så I kan lave mad sammen, mens børnene leger på hemsen. Brændeovnen er centralt placeret i stuen, giver den perfekte feriestemning med den knitrende ild i brændeknuderne. Endvidere er der en energibesparende varmepumpe til opvarmning. Fra stuen er der direkte adgang til poolområdet, og mens børnene plasker rundt i swimmingpoolen, kan de voksne slappe af i spaens bobler – eller omvendt.
De 8 sovepladser er fordelt på 4 værelser med komfortable dobbeltsenge og 1 værelse med 2 enkeltsenge, hvor man kan sove godt ud om natten. De to badeværelser med gulvvarme gør, at I ikke behøver at stå i kø til morgenbadet. Vaskemaskine og tørretumbler sørger for de friske håndklæder, og I kan også have rent tøj med hjem fra ferien.
Fantastisk terrasse og læ i haven
Den store træterrasse strækker sig over næsten hele feriehusets sydside. Der er flere sæt komfortable havemøbler til rådighed, så alle kan gøre sig det behageligt og slappe af med en god bog. Der er også tænkt på de yngre gæster – både et bænkesæt, sandkasse, klatrestativ med rutsjebane og trampolin er klar til børnene. På græsplæne er der også plads til leg, tummel og boldspil. Tænd op i grillen, og slut dagen af med et lækkert grillmåltid sammen. Og hvis I vil prøve noget nyt natten over, så sov en nat i shelter, dette vil børnene huske i langt ud i fremtiden.
Blåvand – lang, fin sandstrand og skøn natur
Gå en tur med hunden om morgenen og hent friske rundstykker hos bageren eller ved købmanden som ligger under 1 km fra jeres feriehus. Også kun godt 1 km adskiller jer fra den kilometerlange, fine sandstrand ved Vesterhavet. Svømning, vandsport, at bygge sandslotte, at samle skaller – naturen og omgivelserne byder på en lang række ferieoplevelser.
I Blåvand er der mange små og større butikker, hvor I kan shoppe, nyde en sodavand eller kombinere aftensmaden med et restaurantbesøg.
Det siger vores gæster om sommerhuset 60488
Es war einfach super würden wir nochmal buchen.
Ich kann nur schreiben, das wir uns wohl gefühlt haben auch wenn einiges besser hätte sein können, was ich ja oben schon geschrieben habe.
Die Klimaanlage müsste besser funktionieren und über holt werden. In den Zimmern sind die Haken an den Türen sehr hoch. Das ist nichts für kleine Leute. Meine Tochter und ich sind keine 1,50m groß. Wir konnten da nichts aufhängen, weil wir da nicht dran kamen. Duschablagen anbringen in den Duschen,um Duschzeug abzustellen,wenn man duscht.Die Kurbel für die Plane beim Pool vorne wo die Tür ist anbringen. Denn wo die jetzt ist, kommt man schlecht hin. Ältere Leute wie mein Mann und ich es sind ist es schwer da hin zu kommen, denn da ist der Whirlpool im Weg.Wir sind auch nicht mehr so körperlich fit.Die Wassertiefe brauch auch nicht so tief sein. Wenn man nicht so groß ist,kann man da nicht stehen. Dann wäre es gut, wenn man sich im Pool am Rand festhalten könnte. Es ist nichts vorhanden, wo man sich festhalten kann.
Wunderschönes Ferienhaus mit tollem offenen Bereich. Der Esstisch ist groß und nah an der Küche, die sehr gut ausgestattet ist. Das Highlight war der entspannte Poolbereich mit Whirlpool und Sauna. Sehr cool war die riesisge Terrasse, die nicht gut einsehbar ist, was nach der Sauna sehr gut war.
Betten gemütlich, Vorhänge könnten dunkler sein. Wir haben uns sehr wohlgegühlt.
Køkken:
Køleskab, fryser (80 L), Microbølgeovn, Opvaskemaskine.
Stue:
Brændeovn, Fladskærms-tv, danske og tyske kanaler.
Bad:
Standvandsspa, 2 badeværelser (Gulvvarme).
Sovepladser:
3 Dobbeltsenge, 2 Enkeltsenge, Soveplads Hems
Øvrige:
Fiberbredbånd, sauna, Vaskemaskine, Tørretumbler, Barneseng, Barnestol, klinker i stue, trælaminat i soveværelse, Varmepumpe, Varmepumpe, Åben terrasse, Havemøbler, Liggestole, Grill, sandkasse, gynge, Ladestik til el-bil.
Henter data...
Værd at vide om Blåvand
Blåvand er med sin beliggenhed som det vestligste punkt i Danmark et særdeles populært feriemål. Holder du ferie i et af vores sommerhuse i Blåvand får du den skønne vestjyske natur kombineret med en lang række muligheder for at være aktiv. Der er to strande i Blåvand, en nord- og en sydstrand. Sydstranden ligger i læ af Horns Rev, hvilket gør stranden meget børnevenlig. Nordstranden er mere vild, og her frarådes det at bade, fordi strømmen er meget kraftig. Til gengæld er nordstranden perfekt til vandreture, og her er der gode muligheder for at finde rav på stranden.
Beliggenhed og landskab: Blåvand ligger i naturskønne omgivelser på den jyske vestkyst. Området bærer præg af at ligge tæt på Vesterhavet på den ene side og med Ho Bugt på den anden side. Der er også flere store skovområder i Blåvand med både vandre- og cykelstier.
Indkøb og shopping: Der er flere store supermarkeder og en lang række specialbutikker i Blåvand. Du kan også overveje at køre en tur til Esbjerg, som er Danmarks femtestørste by. Her finder du Danmarks længste gågade med flere end 200 butikker.
Oplevelse og udflugtsmål:
- Blåvand Strand
- Tirpitz
- Blåvand Zoo
- Vadehavet, Skallingen
- Ho bugt
- Filsø
- Blåvandshuk fyr
- Legoland (ca. 80 kilometer)
- Gågaden i Esbjerg
- Ribe
Muligheder for at være aktiv: Vandreture, cykelture, badning, fuglekiggeri, vandsport og ravsøgning.
Hundeskove i nærheden: Blåvand Hundeskov er en fuldt indhegnet hundeskov, som ligger centralt i Blåvand. I hundeskoven finder du også en bålplads, en naturlegeplads samt et toilet.
8.838
8.838
8.838