Book to uger i lavsæsonen og spar 25%.
Er det tid til en storslået familieferie tæt på havet? Så er dette store poolsommerhus i Blåvand et godt bud på jeres næste feriebolig. Her er der plads til 10 personer, og hundene er også velkomne. Sommerhusets højdepunkt er selvfølgelig poolafdelingen, hvor der også er et lækkert spabad – og derudover er beliggenheden helt i top, kun 600 meter fra stranden og 400 meter fra Blåvands centrum.
Aktiv ferie på vestkysten med 10 personer – poolafdeling med spabad
Velkommen på Kallesensvej 4: Den perfekte ferieadresse til en aktiv ferie på vestkysten. Her kan I holde ferie med op til 10 personer i et sommerhus, der rummer noget for alle aldre og interesser.
Et klart højdepunkt er sommerhusets store poolafdeling. Her kombineres underholdning og afslapning med en hele 28 kvadratmeter stor swimmingpool og et 4 personers-spabad. Mens vandhundene plasker i poolen, kan de resterende altså læne sig tilbage og se til fra det varme boblebad.
Lys og hjemlig indretning med brændeovn, stor terrasse og græsplæne
Poolhuset råder over 186 kvadratmeter og dermed god plads til hele familien. I vil med garanti hurtigt falde til i den lyse og hjemlige indretning, der rummer alle praktiske nødvendigheder. Både det åbne alrum og sommerhusets 2 badeværelser er udstyret med gulvvarme, og brændeovnen sørger med sine knitrende flammer altid for ekstra hyggelig feriestemning.
De dejlige solskinsdage kan nydes på den store flisebelagte terrasse. Børnene vil elske at lege og spille bold på den velholdte græsplæne, mens I slapper af i liggestolene, og til glæde for de yngste familiemedlemmer er der et gyngestativ på grunden.
God beliggenhed kun 600 meter fra stranden og 400 meter fra Blåvands centrum
Prikken over i’et er poolhusets gode beliggenhed. I kommer til at bo i gåafstand til alt; både Blåvands flotte sandstrand og den hyggelige bymidte. I byen finder I alt fra dagligvarebutikker og bagerier til tøjforretninger, caféer og restauranter.
Det siger vores gæster om sommerhuset 60286
Das Haus eignet sich hervorragend für Familien.
Die ganze Woche haben wir wg Einkaufsmôglichkeiten,Restaurants und strandnähe keine Auros benutzt
Wir waren schon 2024 im Haus.
Uns hat die riesige Truhe in der Stube mit aufschrift Privat gestört.
War 2024 nicht nicht da
Ein sehr schönes Ferienhaus mit allem was man braucht. Die Kids hatten sehr viel Spaß im Pool. Schade dass es kein Sofa zum liegen gab, aber das ist klagen auf hohem Niveau.
Die Dusche bzw. Die Duschvorhänge sind eher störend und nicht ganz „hygienisch“.
Det er et dejligt hus. Man følger sig velkommen nat man træder ind
Køkken:
Køleskab, fryser (80 L), Microbølgeovn, Opvaskemaskine.
Stue:
Brændeovn, Fladskærms-tv, danske og tyske kanaler.
Bad:
Standvandsspa, 2 badeværelser (Gulvvarme).
Sovepladser:
3 Dobbeltsenge, 4 Enkeltsenge
Øvrige:
Fiberbredbånd, sauna, Vaskemaskine, Tørretumbler, klinker med gulvarme i stue, klinker med gulvarme i soveværelse, Åben terrasse, Havemøbler, Liggestole, Grill, gynge, Ladestik til el-bil.
Henter data...
Værd at vide om Blåvand
Blåvand er med sin beliggenhed som det vestligste punkt i Danmark et særdeles populært feriemål. Holder du ferie i et af vores sommerhuse i Blåvand får du den skønne vestjyske natur kombineret med en lang række muligheder for at være aktiv. Der er to strande i Blåvand, en nord- og en sydstrand. Sydstranden ligger i læ af Horns Rev, hvilket gør stranden meget børnevenlig. Nordstranden er mere vild, og her frarådes det at bade, fordi strømmen er meget kraftig. Til gengæld er nordstranden perfekt til vandreture, og her er der gode muligheder for at finde rav på stranden.
Beliggenhed og landskab: Blåvand ligger i naturskønne omgivelser på den jyske vestkyst. Området bærer præg af at ligge tæt på Vesterhavet på den ene side og med Ho Bugt på den anden side. Der er også flere store skovområder i Blåvand med både vandre- og cykelstier.
Indkøb og shopping: Der er flere store supermarkeder og en lang række specialbutikker i Blåvand. Du kan også overveje at køre en tur til Esbjerg, som er Danmarks femtestørste by. Her finder du Danmarks længste gågade med flere end 200 butikker.
Oplevelse og udflugtsmål:
- Blåvand Strand
- Tirpitz
- Blåvand Zoo
- Vadehavet, Skallingen
- Ho bugt
- Filsø
- Blåvandshuk fyr
- Legoland (ca. 80 kilometer)
- Gågaden i Esbjerg
- Ribe
Muligheder for at være aktiv: Vandreture, cykelture, badning, fuglekiggeri, vandsport og ravsøgning.
Hundeskove i nærheden: Blåvand Hundeskov er en fuldt indhegnet hundeskov, som ligger centralt i Blåvand. I hundeskoven finder du også en bålplads, en naturlegeplads samt et toilet.
7.908
7.908
7.908