Book to uger i lavsæsonen og spar 25%.
Hvis jeres næste ferie rimer på typisk dansk feriehus med både spa og sauna, så er disse 125 m2 på Søren Lassens Vænge 10 perfekt indrettet og klar til at modtage jer. Her er der plads til 8 personer til både fælles aktiviteter som madlavning, en filmaften, en wellnessdag med spa og sauna, et spil eller to, en rolig stund og uderum til leg og fodbold.
Her er indbegrebet af dansk sommerhushygge
Straks I kommer ind i stuen gennem den lille mellemgang, lokker de bløde sofaer foran brændeovnen til ren afslapning. I vindueshjørnet står 2 gode stole klar til at tage imod jer og i det dejlige naturlige lys kan I så læse en god bog og nyde en kop the. I har samtidig blik til spisekrogen og ud i det lyse godt indrettede køkken med opvaskemaskine. Fra køkkenet er der direkte udgang til terrassen, så I ikke skal løbe så langt, hvis I spiser udenfor.
Når natten falder på, venter 4 gode og rummelige soveværelse – alle udstyret med komfortable dobbeltsenge – så I kan få en god nats søvn og lade op til morgendagens aktiviteter. Når I kan være op til 8 personer, så er det rart med 2 badeværelser med brus og gulvvarme – det ene har desuden også både tømmespa og sauna.
I feriehuset er der også adgang til vaskemaskine og tørretumbler, ligesom der er installeret en varmepumpe, som sørger for økonomisk og miljørigtig opvarmning af opholdsrummet.
Ren natur lige uden for døren
Feriehuset ligger på en 1531 m2 stor naturgrund omkranset af træer, der giver læ, men dog plejet så I kan spille lidt mellem de opstillede fodboldmål. Den dejlige beliggenhed i de rolige omgivelser giver garanti for privatliv og masser af natur. Hvis I er heldige, kigger nogle af skovens dyr forbi og under alle omstændigheder kan fugle og naturen betragtes både indefra og udefra den store terrasse.
Terrassen byder på flere opholdssteder, da der er flere havemøbler og liggestole. Derved kan man altid finde læ og skygge eller være i solen hele dagen. Har I børn med, vil de elske at lege i sandkassen, mens mor og far slapper af på terrassen.
15 minutters gang til Blåvand centrum
På kun et kvarter kan I gå ind til Blåvand, hvor der både er supermarkeder, bager, slagter, delikatesse- forretning, tøj- og specialbutikker ligesom der er mulighed for en kold øl, en god kop kaffe eller en lækker middag på byens mange caféer og restauranter.
Derudover byder det populære ferieområde på masser af aktiviteter lige fra kulturelle oplevelser som Tirpitz Bunkermuseum og Museet FLUGT i Oksbøl, over oplevelser som Blåvand ZOO og Blåvand Fyrtårn med en fantastisk udsigt over området til mere fysiske aktiviteter som golf, minigolf og cykel- eller vandreture. Ikke at forglemme den brede dejlige sandstrand ved Blåvand til lege og badeture.
Det siger vores gæster om sommerhuset 60120
Schöne ruhige und zentrale Lage, wir hatten sogar "Besuch" von 3 Rehen die fast auf der Terrasse waren. Gemütlich und hübsch eingerichtet, wir haben uns sehr wohl gefühlt.
Ein hyggelig Haus, in dem man sich sofort geborgen fühlt. Das Haus ist schon etwas in die Jahre gekommen, aber mit viel Liebe ausgesstattet und gut gepflegt.
Das Gesamtpacket ist ok.
Im Winter kühlt es etwas zu schnell aus, man sollte sich eine Wohlfühltemperatur suchen und sie auch beim verlassen des Hauses eingestellt lassen.
Køkken:
Køleskab, fryser (40 L), Microbølgeovn, Opvaskemaskine.
Stue:
Brændeovn, Fladskærms-tv, danske og tyske kanaler.
Bad:
Standvandsspa, 2 badeværelser (Gulvvarme).
Sovepladser:
4 Dobbeltsenge
Øvrige:
Fiberbredbånd, sauna, Vaskemaskine, Tørretumbler, Barneseng, Barnestol, trælaminat i stue, trælaminat i soveværelse, Varmepumpe, afskærmet terrasse, Overdækket terrasse, Havemøbler, Liggestole, Grill, sandkasse, redskabsrum.
Henter data...
Værd at vide om Blåvand
Blåvand er med sin beliggenhed som det vestligste punkt i Danmark et særdeles populært feriemål. Holder du ferie i et af vores sommerhuse i Blåvand får du den skønne vestjyske natur kombineret med en lang række muligheder for at være aktiv. Der er to strande i Blåvand, en nord- og en sydstrand. Sydstranden ligger i læ af Horns Rev, hvilket gør stranden meget børnevenlig. Nordstranden er mere vild, og her frarådes det at bade, fordi strømmen er meget kraftig. Til gengæld er nordstranden perfekt til vandreture, og her er der gode muligheder for at finde rav på stranden.
Beliggenhed og landskab: Blåvand ligger i naturskønne omgivelser på den jyske vestkyst. Området bærer præg af at ligge tæt på Vesterhavet på den ene side og med Ho Bugt på den anden side. Der er også flere store skovområder i Blåvand med både vandre- og cykelstier.
Indkøb og shopping: Der er flere store supermarkeder og en lang række specialbutikker i Blåvand. Du kan også overveje at køre en tur til Esbjerg, som er Danmarks femtestørste by. Her finder du Danmarks længste gågade med flere end 200 butikker.
Oplevelse og udflugtsmål:
- Blåvand Strand
- Tirpitz
- Blåvand Zoo
- Vadehavet, Skallingen
- Ho bugt
- Filsø
- Blåvandshuk fyr
- Legoland (ca. 80 kilometer)
- Gågaden i Esbjerg
- Ribe
Muligheder for at være aktiv: Vandreture, cykelture, badning, fuglekiggeri, vandsport og ravsøgning.
Hundeskove i nærheden: Blåvand Hundeskov er en fuldt indhegnet hundeskov, som ligger centralt i Blåvand. I hundeskoven finder du også en bålplads, en naturlegeplads samt et toilet.
4.708
4.708
4.708