Hyggeligt træsommerhus med skøn have

3.5
icon
icon
icon
icon

Fyrrekrogen 11, Houstrup

- Sommerhusnr.: 30105
6 pers.
Antal personer
3500 m.
Nærmeste strand
3400 m.
Nærmeste indkøb
Max 1
Hund tilladt
Opvaskemaskine
Vaskemaskine
Tørretumbler
Fibernet
Gratis fiberbredbånd
Ikke-ryger hus
Ladning
Ingen opladning af elbil
Grøn strøm
Gæsterne siger: icon icon

Dette hyggelige hus på Fyrrekrogen 11 ligger på en 3.100 m² stor naturgrund direkte ved et fredet naturområde, og er perfekt til den lille familie eller et kærestepar med hund, der gerne vil holde en stille og rolig ferie. Her kan der tilbringes mange gode feriestunder foran brændeovnen, gås lange spadsereture gennem skoven og solbades på den store terrasse.

Masser af samvær i den lyse og åbne spisestue

Husets hjerte er den lyse og åbne spisestue, der ligger i forbindelse med køkkenet, og her er der lagt op til masser af timer med samvær og hygge. I sofahjørnet kan I sætte jer godt til rette med en god bog og et glas vin, og den knitrende brændeovn i baggrunden vil sørge for både varme og ægte feriestemning.

Mens I nyder aftenen og lader de sidste timer rinde ud på bedste vis i godt selskab, klarer opvaskemaskinen oprydningen for jer. Den energibesparende varmepumpe sørger for, at der er en god temperatur hele året rundt, og holder I en længere ferie, står vaskemaskinen og tørretumbleren klar, så det snavsede tøj hurtigt bliver rent igen.

Carport, overdækket terrasse og masser af natur

Fra stuen kommer I ud på den delvist overdækkede terrasse, hvor havemøblerne og grillen står klar til jer. Her kan I samle familien til hyggelige grillmiddage eller bare slappe af med en god bog og en kop kaffe, mens solens stråler finder vej gennem de omkringliggende træer. På de solrige dage kan I nyde varmen på terrassen i den flotte natur, mens børnene leger i haven med både gyngestativ og sandkasse.

Haven er en skøn oase, der indbyder til både leg og afslapning i den friske luft. Et ekstra highlight er carporten, hvor I kan parkere bilen, hvilket sikrer jer nem og bekvem adgang til sommerhuset, uanset vejret. Det udendørs område er designet til at maksimere jeres afslapning og fornøjelse, og det giver jer mulighed for at nyde det smukke landskab, der omgiver sommerhuset i Houstrup.

Oplev området nær Fyrrekrogen 11

Området omkring sommerhuset i Houstrup byder på en mangfoldighed af naturoplevelser og aktiviteter for enhver smag. Kun 3500 meter fra sommerhuset finder I den storslåede vestkyst, hvor I kan nyde de lange sandstrande og det brusende hav. Det er det perfekte sted til en solrig dag med afslapning eller en forfriskende gåtur ved vandet. For dem, der elsker friluftsliv, tilbyder Blåbjerg Klitplantage, som er en kort køretur væk, vidunderlige vandreruter og cykelstier igennem skoven.

Når det kommer til shopping og indkøb, er det nemt at klare sig, da indkøbsmulighederne kun ligger 3400 meter fra sommerhuset. Desuden er der lokale seværdigheder som Bork Vikingehavn, hvor I kan dykke ned i historie og opleve livet som viking, samt Tirpitz-museet, der tilbyder en fascinerende indsigt i områdets historie under Anden Verdenskrig. Området er fyldt med både kultur og natur, hvilket gør det til en perfekt kombination for en alsidig ferie.

Det siger vores gæster om sommerhuset 30105

DE
D.
sagde , Deutschland

Das Haus ist schon etwas älter, aber gemütlich und hat alles was man braucht. Wir haben uns sehr wohl gefühlt. Der Kamin ist super, macht schön warm und man braucht wenig Holz um es gemütlich warm zu haben.

DE
D.
sagde , Deutschland

Keine. Es ist alles bestens.

DE
D.
sagde , Deutschland

Das Ferienhaus war für mich perfekt. Sehr sauber und schön eingerichtet. Hier fühlt man sich wohl und kann sich entspannen. Ich komme auf jeden Fall wieder.

Se flere anmeldelser


Soverum:3
Bolig-/Grundareal:65 / 3.100
Renoveret / Byggeår:2004 / 1983

Køkken:

Køleskab, fryser (30 L), Microbølgeovn, Opvaskemaskine.

Stue:

Brændeovn, Fladskærms-tv, Parabol (tyske kanaler), DVD, Radio m/cd-afspiller.

Bad:

1 Badeværelse (Gulvvarme).

Sovepladser:

1 Dobbeltseng, 4 Enkeltsenge

Øvrige:

Fiberbredbånd, Vaskemaskine, Tørretumbler, trælaminat i stue, Tæppe i soveværelse, Varmepumpe, Overdækket terrasse, Åben terrasse, Havemøbler, Liggestole, Gasgrill, sandkasse, gynge, carport, Chromecast.

Henter data...

Værd at vide om Houstrup

Med Blåbjerg Klitplantage som nærmeste nabo ligger vores Sommerhuse i Houstrup i naturskønne omgivelser på den jyske vestkyst, få kilometer fra Vesterhavet. Der er masser af muligheder for at holde en både aktiv og afslappende ferie i Houstrup, og du bor i køreafstand til flere spændende udflugtsmål. Du har fx kun en halv times kørsel til den hyggelige fiskeriby Hvide Sande, som er kendt for sine charmerende havnemiljøer, og tilsvarende til Skjern Å, hvor der er gode muligheder for at få en laks på krogen.

Beliggenhed og landskab: Houstrup ligger tre kilometer fra Vesterhavet og fem-ti kilometer fra Ringkøbing Fjord. Blåbjerg Klitplantage grænser op til Houstrup. Her kan du få en skøn naturoplevelse, og der er masser af vandre- og cykelstier i plantagen.

Indkøb og shopping: Den nærmeste handelsby er Nr. Nebel, som ligger fire kilometer fra Houstrup. Her finder du både et stort supermarked og en lang række specialbutikker.

Oplevelse og udflugtsmål:

Muligheder for at være aktiv: Vandreture, cykelture, badning og lystfiskeri.

Hundeskove i nærheden: Der ligger en hundeskov i Blåbjerg Klitplantage ved Nymindegab, få kilometer fra Houstrup. Plantagen er indhegnet.

Se priser
Persondata- og cookiepolitik
Søger...