Hyggeligt sommerhus til 5 personer i Jegum

3
icon
icon
icon

Birkelunden 10, Jegum Ferieland

- Sommerhusnr.: 20328
5 pers.
Antal personer
12000 m.
Nærmeste strand
300 m.
Nærmeste indkøb
Hund ikke tilladt
Opvaskemaskine
Fibernet
Gratis fiberbredbånd
Ikke-ryger hus
Ladning
Ingen opladning af elbil
Grøn strøm
Gæsterne siger: icon icon

På en blind vej ligger dette hyggelige sommerhus på Birkelunden 10 i Jegum Ferieland. Her er plads til 5 personer, som her kan slappe af og både nyde ferieboligens brændeovn og de mange fordele, der er netop i dette område.

Plads til hygge, nærvær og fordybelse

Sommerhuset, som gennemgik en stor renovering i 2023, er 64 m2 fordelt på blandt andet 2 værelser, hvoraf det ene er indrettet med dobbeltseng, og det andet med både dobbeltseng og en enkeltseng. Det er oplagt til børnefamilien, eller hvis I er et vennepar, der gerne holder ferie sammen.

I køkkenet er der opvaskemaskine, så I slipper for at klare opvasken i hånden. Køkkenet ligger i åben forbindelse med både stue og spiseområde, så I har ét stort opholdsrum, hvor I alle kan opholde jer, selvom nogle spiller kort eller lægger puslespil ved spisebordet, og andre tilbereder aftensmaden eller læser en god bog i sofaen. I kan også benytte jer af feriehusets Chromecast, så I nemt kan streame jeres favoritter direkte på fjernsynet.

Brændeovnen i stuen skaber med sine dansende flammer den perfekte ferieatmosfære på de køligere dage. Når opvarmningen af sommerhuset skal gå hurtigt, kan I benytte jer af den energibesparende varmepumpe, som nemt og effektivt søger for god temperatur og godt indeklima.

Stor plænegrund og god terrasse

Fra stuen kan I gå direkte ud på terrassen, der delvist er overdækket, så I kan sidde udenfor, selv hvis det skulle dryppe lidt, eller gå i skygge, når solen bager ned. Den indbydende træterrasse er udstyret med komfortable havemøbler og solvogne, der opfordrer til afslappende timer med en god bog eller et forfriskende glas vin i hånden. Mens I nyder udsigten til den smukke have, kan I lade grillkullene blive klar til en lækker middag under åben himmel.

For børnene er der masser af plads til leg; de kan løbe frit på det store areal, spille bold eller udforske forskellige udendørsspil, I har medbragt. Trampolinen bliver hurtigt et populært samlingspunkt, hvor der kan hoppes og grines i timevis. Den friske luft og mulighed for samvær på terrassen gør dette uderum til det perfekte sted for afslapning og hygge med dem, I holder af.

Birkelunden 10 i Jegum Ferieland – et væld af muligheder

Fra adressen på Birkelunden 10 er I centralt placeret i Jegum Ferieland, tæt på både praktiske indkøbsmuligheder og et væld af aktiviteter. En kort gåtur på blot 300 meter fører jer til den livlige Centerbygning, hvor I kan opleve alt fra at klappe geder til at nyde en velsmagende pause i caféen.

For en dag fyldt med eventyr kan I tage turen til det fantastiske Vesterhav, som ligger cirka 12.000 meter væk. Her kan I nyde frisk havluft og spektakulære udsigter. Yderligere lokale attraktioner inkluderer Blåvand Zoo og Tirpitz-museet, der begge byder på unikke oplevelser for både børn og voksne.

Det siger vores gæster om sommerhuset 20328

DE
D.
sagde , Deutschland

Das Ferienhaus ist sehr geschmackvoll eingerichtet, es ist hell und freundlich. Die Terrasse bietet die Möglichkeit, geschützt zu sitzen bei Wind oder wenn es warm ist weiter vorn in der Sonne. Es gibt noch eine gemütliche Sitzbank, fast wie ein Sofa. Die beiden Liegestühle waren zum Liegen gut geeignet, zum Sitzen eher nicht.
Der Kamin ist hervorragend, zieht sehr gut!!
In der Küche findet man alles was man braucht, wenn man gerne selber kocht.
Das Bad ist sehr klein und es ist ungewohnt, dass das WC dabei nass wird. Positiv ist, dass durch den Durchlauferhitzer das heiße Wasser immer vorhanden ist.
Die Personen, die im vorderen Schlafzimmer übernachten, müssen durch das hintere Schlafzimmer durchgehen, wenn sie ins Bad wollen. Dort befindet sich auch kein Kleiderschrank, im Wohnzimmer kann aber ein Schrank für Kleidung benutzt werden.
Wir haben das Haus sehr geliebt, es ist mitten im Grünen und sehr ruhig gelegen.

DE
D.
sagde , Deutschland

Das Haus war super! Wir haben uns alle total wohlgefühlt. Es fehlte an nichts und es war sehr sauber, gemütlich und gepflegt. Wir würden das Haus definitiv weiterempfehlen oder auch ein zweites Mal mieten. Ein kleines aber ist das Bad da es doch sehr klein und eng ist aber auch damit kann man sich problemlos arengieren da der Rest einfach stimmt und es wirklich ein sehr schönes Haus ist

DE
D.
sagde , Deutschland

Ein schönes Haus, mit allem ausgestattet was man für einen schönen Urlaub braucht. Die Einrichtung ist farblich sehr harmonisch aufeinander abgestimmt.

Se flere anmeldelser


Soverum:2
Bolig-/Grundareal:64 / 1.550
Renoveret / Byggeår:2023 / 1984

Køkken:

Køleskab, fryser (90 L), Microbølgeovn, Opvaskemaskine.

Stue:

Brændeovn, Fladskærms-tv, danske og tyske kanaler.

Bad:

1 Badeværelse.

Sovepladser:

2 Dobbeltsenge, 1 Enkeltseng, 1 Etageseng

Øvrige:

Fiberbredbånd, Barnestol, trælaminat i stue, Tæppe i soveværelse, Varmepumpe, Overdækket terrasse, Åben terrasse, Havemøbler, Liggestole, Grill, redskabsrum, Chromecast.

Henter data...

Værd at vide om Jegum

Jegum er et ferieområde, som er meget efterspurgt på grund af dets skønne natur og muligheden for at holde en ferie i fredfyldte omgivelser og i kort afstand til Vesterhavet, attraktioner og indkøbsmuligheder. Den nærmeste strand er Børsmose Strand, som ligger cirka 10 kilometer fra Jegum, hvor det er tilladt at tage bilen hele vejen ned på strandbredden. Du er desuden tæt på livlige feriebyer som Blåvand, Henne Strand og Vejers Strand, når du holder ferie i Jegum.

Beliggenhed og landskab: Sommerhuse i Jegum ligger i et fredfyldt område i Vestjylland. Der er masser af skov i området, og du er tæt på Filsø, når du holder ferie i Jegum. Du bor desuden i en fornuftig køreafstand til både Ringkøbing Fjord og Vadehavet, som begge er en stor oplevelse for naturelskere.

Indkøb og shopping: Der er en købmandsbutik og en café i Jegum. Det nærmeste større supermarked ligger i Oksbøl, cirka fem minutters kørsel fra Jegum.

Oplevelse og udflugtsmål:

  • Sportspark Blåvandshuk (ca. 5. kilometer)
  • Filsø (ca. 5 kilometer)
  • Børsmose Strand (ca. 10 kilometer)
  • Blåvand Zoo (ca. 10 kilometer)
  • Tirpitz (ca. 10 kilometer)
  • Legoland (ca. 60 kilometer)

Muligheder for at være aktiv: Vandreture, cykelture, fuglekiggeri og badning.

Hundeskove i nærheden: Den nærmeste hundeskov ligger i Ål Plantage ved Oksbøl, cirka fem minutters kørsel fra Jegum, og der er tale om en fuldt indhegnet hundeskov.

Se priser
Persondata- og cookiepolitik
Søger...