Dette feriehus til 6 personer på Sandvej 13 i Skodbjerge ligger kun 400 meter fra Vesterhavet og er omgivet af det smukke klitlandskab, som er karakteristisk for den danske vestkyst. Skodbjerge byder på et fascinerende naturlandskab, hvor klitterne og stranden skaber en fredelig ramme for en afslappende ferie.
Feriehus til 6 personer med sauna
Når du træder indenfor i feriehuset, vil du straks mærke hyggen og varmen fra brændeovnen i opholdsområdet. Brændeovnen er sammen med luft-til-luft varmepumpen med til at sikre en komfortabel temperatur og indbydende atmosfære året rundt. Det store vinduesparti mod sydvest skaber et godt lysindfald til rummet og giver samtidig en fin udsigt til det omkringliggende område.
I det fine køkken finder du en opvaskemaskine, så opvasken ikke behøver tage tid fra din afslapning med resten af familien. For endnu mere velvære er der en sauna, hvor du kan slappe af og nyde varmen efter en dag med udforskning af de naturskønne omgivelser. På badeværelset finder I også en vaskemaskine.
Med 3 soveværelser, hvoraf det ene har en dobbeltseng, mens de andre to er udstyret med køjesenge, er der god plads til op til 6 personer. Værelserne er komfortable og hyggelige, så du og familien kan nyde en god nats søvn.
God terrasse i klitlandskabet
Et highlight ved dette feriehus er den store, delvist afskærmede terrasse. Her kan du nyde morgenkaffen i fred og ro eller tilberede måltider på grillen, mens du sidder i havemøblerne og lytter til havets bølger i det fjerne. Terrassen giver mulighed for afslapning i det gode sommervejr, hvor I kan sidde i læ for en lille vind.
Den omkringliggende klit- og naturgrund giver yderligere fred og ro, og de blot 400 meter til stranden gør det nemt at nyde kystlandskabet. Selvom feriehuset ligger i et naturskønt område, er der kun 4 kilometer til nærmeste indkøbsmuligheder, så du hurtigt kan handle det, du har brug for. Kører I en tur mod nord ankommer I kort efter til den hyggelige havneby, der absolut er et besøg værd i løbet af ferien.
Det siger vores gæster om sommerhuset C3396
Helles, in den Dünen gelegenes, gemütliches, aber einfaches, Ferienhaus für Familien mit wunderschöner Außenterrasse.
Wir haben eine wunderbare Urlaubswoche in diesem sehr schönen einfachen Ferienhaus verbracht. Das Haus insbesondere im der Stubenbereich mit Küchenteil hatte durch die großen Fenster viel Licht-/Sonneneinfall und war so sehr hell und freundlich. Aus fast jedem Fenster ist ein Blick auf Dünen und auch auf die große Düne möglich – wunderbar! Nicht einmal 500 Meter sind es bis zum Strand. Der Terassenbereich ist windgeschützt angelegt und so konnten wir die sonnenreiche Märzwoche auch darauf schon genießen.
Super skønt lyst og venligt hyggeligt sommerhus
Køkken:
Køleskab, fryser (87 L), Microbølgeovn, Opvaskemaskine.
Stue:
Brændeovn, Fladskærms-tv, Parabol (danske og tyske kanaler), radio.
Bad:
1 Badeværelse.
Sovepladser:
1 Dobbeltseng, 3 Etagesenge
Øvrige:
Fiberbredbånd, sauna, Vaskemaskine, trælaminat i stue, Tæppe i soveværelse, Varmepumpe, afskærmet terrasse, Åben terrasse, Havemøbler, Liggestole, Grill, redskabsrum, Chromecast.
Henter data...
Værd at vide om Skodbjerge
Skodbjerge er et ideelt sted at holde ferie, hvis du vil holde den i rolige og naturskønne omgivelser ved Vesterhavet og Ringkøbing Fjord. Stranden ved Skodbjerge er meget bred og indbyder til badning om sommeren og til lange gåture i vinterhalvåret. Sommerhuse i Skodbjerge ligger et kvarters kørsel syd for Hvide Sande, som er en charmerende fiskeriby med havnemiljøer på både havsiden og fjordsiden. Du bor også tæt på Tipperne, som er et af de mest imponerende fuglereservater i Danmark.
Beliggenhed og landskab: Landskabet i Skodbjerge er præget af beliggenheden mellem hav og fjord med strande, klitter og hedeområder. Der er et rigt dyreliv i Skodbjerge. Du kan blandt andet være heldig at se råvildt, harer og ræve.
Indkøb og shopping: Skodbjerge ligger et kvarters kørsel fra Hvide Sande, hvor du finder flere store supermarkeder og en lang række specialbutikker. Der er desuden en købmand i Bjerregård, som ligger ti minutters kørsel syd for Skodbjerge.
Oplevelse og udflugtsmål:
- Vinterleje Havn
- Abelines Gård
- Lyngvig Fyr (ca. 17 kilometer)
- Blåbjerg Klitplantage (ca. 18 kilometer)
- Fuglereservatet Tipperne (ca. 20 kilometer)
- Skjern Å (ca. 42 kilometer)
Muligheder for at være aktiv: Vandreture, cykelture, badning, vandsport, lystfiskeri, fuglekiggeri og ravsøgning.
Hundeskove i nærheden: Den nærmeste hundeskov ligger ved Nymindegab i Blåbjerg Klitplantage. Det tager cirka et kvarter i bil at komme til hundeskoven fra Skodbjerge.
2.948
2.948
2.948