Dette lækre feriehus i Henneby egner sig ikke kun til familieferien, men også til jer, der gerne vil holde en hyggelig afslapningsferie med et nært vennepar. Især da huset både råder over spa og sauna, har brændeovn til aftenhygge og en dejlig stor terrasse til lange dage med sol og frisk luft. Ved sommerhuset er der desuden ladestik til elbil.
Lys moderne indretning med lækre bekvemme møbler
Indenfor i det bemærkelsesværdige gult malede feriehus bliver I straks mødt af en lys og moderne indretning: Dette feriehus er indrettet med stil og personlighed og med alle vigtige elementer til en skøn ferie. I stuen er der masser af gode siddemuligheder – både lækre lænestole, placeret optimalt for lysindfald og med læselamper for bogormene eller strikketanterne, samt bekvemme sofaer med fodstøtte. Her kan I efter en lang dag med masser af frisk vesterhavsluft samles til snak og hygge foran brændeovnen eller bare slænge ud foran fjernsynet. Det åbne køkken med det lækre spisebord og de bekvemme stole indbyder til hyggelige stunder med fælles madlavning og samvær omkring spisebordet.
Gæste-wc, bad med wellness og sluttelig gode brede senge
På Thomas Jensens Vej 18 er der rigelig mulighed for en afslappende ferietid for op til 6 personer. Her har I både et gæste-wc og et stort lækkert wellness-badeværelse med gulvvarme, vaskemaskine og tørretumbler. Fyld spaen og nyd en stund i det varme sprudlende vand, eller tænd op i saunaen og bliv varmet godt igennem inden I hopper i en af de gode brede senge. Her er 2 dobbeltsenge (2x90x200) og 2 enkeltsenge at vælge imellem.
Stor grund med plads til leg
Feriehuset ligger på en stor og velplejet naturgrund. På den store afskærmede terrasse er der masser af plads og mulighed for at tanke sol, imens de små boltrer sig på græsplanen. Det overdækkede terrasseareal holder på varmen, når dagen går på hæld, beskytter for regnbyger eller for megen sol og er derfor det optimale sted for lange grillaftener.
Den lille strandperle Henne Strand med de mange fine butikker og restauranter kan I sagtens nå til fods eller på cykel. Samtidigt bor I tæt ved Blåbjerg plantage med cykel- og gåruter, Henne golfklub, ridestald og den smukke genoprettede Filsø.
Skulle I få brug for at få ladt jeres el-bil op, kan dette gøres ved hjælp af CEE kombistik (kraftstik) ved dette skønne feriehuse – eget ladekabel medbringes.
Det siger vores gæster om sommerhuset 41718
Ein besonders schönes, gepflegtes Ferienhaus.
Die Einrichtung ist geschmackvoll und dabei sehr praktisch. In der hochwertigen Küche fehlt es an nichts!!
Das Bad ist schön und groß, und die Gästeoilette ein tolles Plus. Alles bestens!!!
Das Haus ist wirklich schön, gemütlich eingerichtet, von außen und innen attraktiv. Bei der Anreise war es so sauber, wie wir es kaum zuvor erlebt hatten. Das Haus ist komplett und sehr praktikabel eingerichtet, hat ein großes Bad mit schöner Dusche. Moderne Küchengeräte runden die Einrichtung ab.
Es war ein unglaublich schönes wundervolles Haus, ausgestattet mit allem was man sich vorstellen kann und darüber hinaus.
Bei Ankunft wurden wir sogar von einem liebevollen großen Präsentkorb mit Obst, Wein und Süßigkeiten empfangen. Ich reise nun schon seit meiner Kindheit ( 50 Jahra) nach Dänemark, aber so etwas liebevolles ist mir noch nie passiert. Wir waren alle sehr gerührt, und möchten uns hiermit nochmals recht herzlich bei den Besitzern bedanken.
Køkken:
Køleskab m. frostboks, fryser (50 L), Microbølgeovn, Opvaskemaskine.
Stue:
Brændeovn, Fladskærms-tv, danske og tyske kanaler, radio.
Bad:
Tømmespa, 1 Badeværelse (Gulvvarme), 1 gæstetoilet (Gulvvarme).
Sovepladser:
2 Dobbeltsenge, 2 Enkeltsenge
Øvrige:
Fiberbredbånd, sauna, Vaskemaskine, Tørretumbler, trælaminat med gulvarme i stue, trælaminat i soveværelse, Varmepumpe, afskærmet terrasse, Overdækket terrasse, Havemøbler, Liggestole, Grill, redskabsrum, garage, Ladestik til el-bil.
Henter data...
Værd at vide om Henne Strand
Henne Strand ligger i naturskønne omgivelser ved Vesterhavet. I et af vores sommerhuse i Henne Strand kan du holde en ferie, hvor du er tæt på både strand, indkøbsmuligheder og spisesteder. Henne Strand er en populær og livlig ferieby, som har meget at tilbyde, uanset om ferien skal være aktiv eller afslappende. Badestranden ved Henne Strand er meget bred, og om sommeren er der livreddere til stede på stranden.
Beliggenhed og landskab: Landskabet ved Henne Strand bærer præg af dets placering tæt på vestkysten. Du bor samtidig tæt på Blåbjerg Klitplantage og Filsø, så der er masser af muligheder for at opleve den skønne vestjyske natur, når du holder ferie i Henne Strand.
Indkøb og shopping: Der er gode indkøbsmuligheder i Henne Strand. Foruden et supermarked finder du en lang række specialbutikker, spisesteder og iscaféer i byen. Vil du på en shoppetur af de helt store, kan du overveje at køre en tur til Esbjerg, som har Danmarks længste gågade med over 200 butikker. Det tager cirka tre kvarter at køre til Esbjerg fra Henne Strand.
Oplevelse og udflugtsmål:
- Vesterhavet
- Blåbjerg Klitplantage
- Filsø
- Tirpitz (ca. 25 kilometer)
- Blåvand Zoo (ca. 25 kilometer)
- Gågaden i Esbjerg (ca. 45 kilometer)
Muligheder for at være aktiv: Vandreture, cykelture, badning, lystfiskeri, fuglekiggeri og ravsøgning.
Hundeskove i nærheden: Den nærmeste hundeskov er Nr. Nebel Hundeskov, som ligger godt ti minutters kørsel fra Henne Strand. Hundeskoven i Nr. Nebel er fuldt indhegnet. Der ligger desuden en hundeskov ved Nymindegab og en hundeskov ved Oksbøl.
8.178
3.828
2.998