Book to uger i lavsæsonen og spar 25%.
Her har I mulighed for at holde ferie i et rigtigt dejligt og flot istandsat sommerhus. Feriehuset har 2 velafskærmede terrasser, hvor I uforstyrret kan nyde den friske luft i den storslåede natur i Vestjylland. Sommerhuset er særdeles moderne og indbydende indrettet med lyse rum og plads til 6 personer.
Meget fin indretning
Lysindfaldet i dette murede sommerhus af god kvalitet er unikt, og går igen i alle rummene, lige fra det moderne og velfungerende køkken, over den flot møblerede spiseafdeling og til den særdeles skønne opholdsafdeling. Her spreder brændeovnen hygge og ægte feriestemning, når der skal slappes af med fladskærms TV, DVD eller stereoanlæg.
Sommerhuset har desuden en energibesparende varmepumpe, som I med fordel kan benytte jer af til at holde en behagelig temperatur.
Det fine badeværelse har gulvvarme og de 3 soveværelser byder alle på komfortable dobbeltsenge til en god nattesøvn. Derudover finder I vaskemaskine samt tørretumbler i sommerhuset, så I har mulighed for lidt tøjvask, hvis det skulle blive nødvendigt.
Rigtig fine terrasser
De store, velmøblerede terrasser er ideelle for familien med småbørn og indbyder til afslappende nydelse af solen, den friske luft i Vestjylland og den storslåede natur.En begivenhedsrig feriedag kan afsluttes med et lækkert aftensmåltid, som er tilberedt på sommerhusets grill.
Sommerhuset ligger kun få minutters gang fra den gode strand, som er beliggende 300 meter herfra. Til indkøb af daglige fornødenheder hos den lokale købmand er der kun ca. 1000 meter.
Det siger vores gæster om sommerhuset B2234
Gemütliches, sehr gut ausgestattetes Ferienhaus, welches ruhig in einer Sackgassenlage liegt.
Ausgeschrieben ist das Haus für 6 Personen. Wir waren mit 2 Erwachsenen und 2 Kindern da, was perfekt für dieses Haus war (mit 6 Personen wird es dann doch ziemlich eng). Hervorzuheben ist außerdem der kurze Weg an den wunderschönen, weitläufigen Strand.
Wir waren als Familie mit einem dreijährigen Kind sehr zufrieden im Ferienhaus! Der Weg zum Strand ist kurz, zum tollen neuen Spielplatz beim Laden an der Hauptstraße kommt man gut mit dem Fahrrad.
Die Ausstattung, vor allem der Küche, ist super. Alles ist in großen Mengen vorhanden. Besonders gefreut haben wir uns über den Airfryer. Nur einen Toaster haben wir vergeblich gesucht.
Die Betten waren sehr gemütlich. Nur das Verdunkeln der Zimmer ist nicht richtig möglich, was mit Kind zu kurzen Nächten geführt hat. Sehr schade war, dass die auf den Fotos abgebildete Schaukel nicht mehr vorhanden ist.
Wir würden das Haus aber auf jeden Fall weiterempfehlen.
funktional, etwas kleines Bad, Küche etwas weniger Utensilien; dafür grosse geschützte Terrasse.
Betten sind o.k.
Køkken:
Køleskab, fryser (48 L), Microbølgeovn, Opvaskemaskine.
Stue:
Brændeovn, Fladskærms-tv, Parabol (danske og tyske kanaler), DVD, Radio m/cd-afspiller.
Bad:
1 Badeværelse (Gulvvarme).
Sovepladser:
3 Dobbeltsenge
Øvrige:
Gratis trådløs internet, Vaskemaskine, Tørretumbler, trælaminat Tæppe i stue, Tæppe i soveværelse, Varmepumpe, afskærmet terrasse, Havemøbler, Liggestole, Grill.
Henter data...
Værd at vide om Bjerregård
Når du holder ferie i et Sommerhus i Bjerregård, bor du i rolige omgivelser midt i naturen, ganske tæt på de skønne badestrande ved Vesterhavet. Området byder på et rigt dyreliv, og du har mindre end tyve minutters kørsel til Tipperne, som er en af de vigtigste og mest imponerende rastepladser for trækfugle i Danmark. Du er samtidig tæt på den hyggelige fiskeriby Hvide Sande, som blandt andet er kendt for sine charmerende og forskelligartede havnemiljøer.
Beliggenhed og landskab: Bjerregård ligger mellem Vesterhavet og Ringkøbing Fjord. Der er en skøn badestrand ved Bjerregård, og den sydlige del af Bjerregård består af store uberørte hede- og klitarealer. Her kan du være heldig at se både rådyr, harer, firben og ræve.
Indkøb og shopping: Der er en købmand i Bjerregård, hvor du kan købe dagligvarer og friskbagt morgenbrød året rundt. Der er 7 kilometer til Nymindegab og 15 kilometer til Hvide Sande, hvor du finder
et stort udvalg af butikker.
Oplevelse og udflugtsmål:
- Blåbjerg Klitplantage
- Skinnecykling mellem Nr. Nebel og Nymindegab
- Cykelsti fra Nymindegab over Hvide Sande til Søndervig
- Vinterleje Havn
- Naturkraft Ringkøbing
- Abelines Gård
- Fuglereservatet Tipperne (ca. 15 kilometer)
- Skjern Å (ca. 35 kilometer)
- Legoland (ca. 80 kilometer)
Muligheder for at være aktiv: Vandreture, cykelture, badning, vandsport, drageflyvning og ravsøgning.
Hundeskove i nærheden: Den nærmeste hundeskov ligger i Blåbjerg Klitplantage ved Nymindegab.
2.858
2.658
2.658